برداشتی کوتاه از کتاب نیمه تاریک وجود اثر دبی فورد

کتاب نیمه تاریک وجود  نوشته دبی فورد ( ۱۹۵۵- ۲۰۱۳ )

درباره نویسنده : مدرس معلم و سخنران شناخته شده آمریکایی شهرتش بخاطر کتاب نیمه تاریک وجود جویندگان است.

که در سال ۱۹۹۸ جهت کمک به خوانندگان در غلبه بر سایه فردی با کمک روانشناسی مدرن و دستورالعمل های معنوی به چاپ رسیده است که جزوه پر فروش ترین کتاب سال بوده است.

او در این کتاب از صفات منفی و تاریک انسان نام می برد که انسان ها از آن فرار می کنند اما در واقع جزیی از وجود اوست و تا زمانی که نپذیریم ما برای کامل بودن به تمام صفات، چه خوب یا چه بد  به آن نیاز داریم نخواهیم توانست به نور برسیم. 

او خود ابتدا معتاد و بدکاره ای بوده که سال های سال از آن رنج برده است و زمانی که توانسته جنبه های منفی خود را پذیرفته و آن را جزوه فرصتی برای شناخت فردی خود بداند و بتواند خود را پیدا کرده و درمان شود  که پس از آن  اقدام به آموزش درمان اینگونه بیماران کرده است. 

صفاتی چون دروغگویی ،  تنفر ، غرور ، حسادت ، ملامت ، قضاوت ، شیادی ، کلاه برداری ، دزدی ، تمامیت خواهی ،  جهالت ، عدم مسولیت پذیری ، تعصب ، حماقت، اعتیاد ، هرزگی،  سلطه گری،  تیغ زن ، لاف زن و ده ها صفات دیگر که ممکن است به طور پر رنگ و کمرنگ در تمام انسان ها وجود داشته باشد.

او می گوید به طور کامل نمی توانیم این صفات را حذف کنیم چون جزیی از وجود ماست که هر چه آن را  مخفی کنیم باز هم ممکن است در ما بروز کند.

وقتی ما کسی را به یکی از این صفات نسبت می دهیم و درباره دیگران به بدی قضاوت می کنیم در واقع همان صفاتی است که خودمان آن را داشته ایم و هنوز آن را برای خودمان نپذیرفته ایم و برای همین است که آن را به دیگران نسبت می دهیم. و این فرافکنی است که ما صفاتی را در زیر پوست خود پنهان کرده ایم و آن را به دیگران نسبت دهیم لذا بایستی با تعمق و تمرکز به گذشته های باز گردیم که این صفات را بروز داده و اکنون از آن متنفریم که به دیگران داریم نسبت می دهیم.

 

او ادامه می دهد با یادآوری آن خاطره ی بازدارنده ، که  شاید دیر آن را بیاد آوریم این صفات را برای خود پذیرفته و از نسبت دادن هر صفت بدی به دیگران خودداری کنیم تا خود توانایی رسیدن به آگاهی و در نتیجه صداقت و رو راستی  با خود را داشته باشیم و آن گاه است که توانایی های خود را شناخته براحتی خواهیم توانست ضمن رشد معنویت، مسیر موفقیت را نیز طی کنیم. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *