راه های رسیدن به حال و احساس خوب هفته دوم

هفته دوم

برخورداری از احساس و حال خوب انجام کار مورد علاقه است

به قول برایان تریسی « باورهای مورد علاقه خود را بیابید و با آن با شادی زندگی کنید »

اگر لحظه ای تامل کنیم و به گذشته های دور تر سری بزنیم به خاطر خواهیم آورد که در دوران نوجوانی یا ابتدای جوانی زمانی که به دبیرستان می رفتیم ماها به انجام کارهای که دوست یا علاقه داشتیم می اندیشدیم و یا شاید اقدامات اولیه ای را انجام داده باشیم.

یادمان می آید که علاقه مند به خطاطی ، نقاشی ، فوتبال یا ورزشی دیگر یا ماهیگیری  و فعالیت های فنی ( الکترونیکی ، مکانیکی، ، سیم پیچی و…)

شعر ، نویسندگی ، گویندگی ، سخنرانی ، تئاتر یا نمایش طنز – کشاورزی یا علاقه مند به حیواانات اهلی و پرورش گل و گیاه و … داشتیم

یا اینکه با اندیشه پزشکی، طبابت، مهندسی  کتابهایی را دراین زمینه مطالعه می کردیم .

خیلی از ما ها با تلاش و اندیشه در یادگیری این کار ها  به جد تلاش می کردیم حتی اگر موانعی هم سر راه خود می دیدیم سعی می کردیم با پذیرش شکست و کسب تجربه مجددا پیگیر آن کار باشیم.

با این وجود یادمان می آید که همیشه با انجام آن کارها با اینکه سخت و زمانبر بود احساس لذت و شادی فراوانی به ما دست می داد و با داشتن حال خوب آن دوران انگیزه خوبی می گرفتیم.

(این اندیشه وجود داشت تا زمانیکه فرهنگ جامعه جهت  کسب درآمد به ما می گفت بایستی برای کاری درآینده مبادرت ورزیم که درآمد داشته باشد و هنگامی که تحت تاثیر آموزش و نصایح افراد ما حول درآمدی  در حرفه مورد علاقه  نمی یافتیم پس از مدتی نقشه ذهنی و علاقه خود را که توسط دیگران پیچیده می شد به خواست دیگران که حتی مورد علاقه مان نبود تن می دادیم و این مقدمه، پایه و شالوده عزت نفس ما را متزلزل می کرد و به جای رسیدن به خود باوری و اعتماد به نفس، خود شکوفایی را از ما گرفته  استعداد ما بارور نمی گشت.

به هر حال این مربوط به گذشته ها بود اما بقول بزرگان همانطور که هیچ وقت زود نیست هیج وقت دیر نیز نخواهد بود.

همین الان نیز با کنار گذاشتن باور فیلی عدم توانایی در انجام کار مورد علاقه می توان یکبار دیگر به آرزویهای دوران نوجوانی تمرکز کرده شاید اکنون بعد از سالها شرایط انجام آن کار را داشته باشیم و بتوانیم با تمرین و کوشش موفقیت های جدیدی را کسب نماییم .

و با انجام دادن کارهای مورد علاقه هم احساس خوبی  بگیریم و هم مسیر جدیدی را در زندگی خود کشف کرده و با انگیزه دو چندان و آموزش شروعی رویایی را طی کرده و بتوانیم به موفقیت برسیم .

کما اینکه در سرگذشت بسیاری از افراد موفق داریم که دوران تحول خود را در سنین چهل تا شصت سالگی شروع می کنند و با جهش ناباورانه اقدامات بزرگی را رقم می زنند.

به گفته ی بزرگان، متفکران و روان شناسان هر شخصی  که کار مورد علاقه خود را با تلاش و تمرین جانانه ادامه دهد ، بدون کوچیکترین وقفه همواره با احساس و حال خوب خواهد توانست پله های ترقی را طی نماید.

و ختم کلام به گفته از دکتر وین دایر اشاره می کنم

«اگر شما نیز هدفی جز انجام دادن کاری که دوست ندارید ، تنها به منظور کسب درامد انجام دهید و پیوسته به بیزاری و دلسردی خود از آن کار می اندیشید یک سوم عمر شما صرف به ذهن آوردن تفکرات منفی می شود در نتیجه تفکرات منفی بر زندگی حاکم شده و به طور ناآگاهانه در انتظار کمبود ققر و سایر مشکلات می مانید.»

1 دیدگاه در “راه های رسیدن به حال و احساس خوب هفته دوم

 1. قنبری میگوید:

  سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *